Przygotowanie do matury – jak się za nie zabrać

Ustal priorytety – skup się na tym, co najważniejsze

Przygotowanie do matury jest kompleksowym zagadnieniem, którego zrealizowanie wymaga samodyscypliny i systematyczności. Warto pamiętać, że dla osób chcących iść na studia, egzamin dojrzałości jest ważnym momentem. Wyniki z matury będą bowiem decydowały o być albo nie być na wymarzonym kierunku. Dlatego też przygotowania do matury warto zacząć jak najwcześniej. Jednocześnie warto mieć świadomość, że w klasie maturalnej dobrze jest skupić się na przedmiotach rozszerzonych, które zamierzamy zdawać. Oczywiście, posiadanie samych piątek jest miłe, ale jeżeli np. musisz poświęcić dużo czasu na przygotowanie się do poprawy testu, żeby uzyskać z niego piątkę, zamiast trójki, to może lepiej jednak poświęcić ten czas na rozwiązywanie arkuszy maturalnych? Tworząc plan powtórek określ, które przedmioty są dla ciebie najistotniejsze i to na nich się skup.

Pamiętaj o równowadze – nie samą nauką żyje człowiek

Im wcześniej rozpoczniesz przygotowanie do matury, tym więcej czasu będziesz mieć na opanowanie materiału wymaganego na egzaminie dojrzałości. Kiedy już opracujesz plan powtórek, ustalisz w jakich obszarach masz braki i zaczniesz rozwiązywać arkusze maturalne, pamiętaj o tym, że do efektywnej nauki potrzebna jest dobra kondycja psychofizyczna. Bez niej nie będziesz w stanie przyswajać nowych informacji i utrwalać tego, co już przerobiłeś.

Dlatego też podczas tworzenia planu, który ma ci pozwolić na dobre przygotowanie się do matury, oprócz rozwiązywania zadań i arkuszy maturalnych oraz powtarzania informacji teoretycznych, uwzględnij również czas na odpoczynek. Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do matury, to musisz nadać nauce wysoki priorytet, jednocześnie dbając o to, żeby się wysypiać, nawadniać i prawidłowo odżywiać. Oprócz tego, istotna jest również regularna aktywność fizyczna, dbanie o relacje z przyjaciółmi i rodziną oraz odpoczynek. Kiedy jesteś w dobrej kondycji psychofizycznej, twoje umiejętności koncentrowania się są lepsze, a twój mózg lepiej zapamiętuje.